Motor Yatak Sarması Neden Olur?

Motor Yatak Sarması Neden Olur?

Motorlar günümüzde endüstri gelişiminde en önemli teknoloji ve unsurların başında gelir. Zorlu bir çalışma koşuluna sahip olan motorlar için bu çalışma şartlarını kolaylaştıracak çözümler ortaya çıkmıştır. Sürtünme ve ısınma etkisine karşı önemli bir çözüm olan motor yağı. Motorun yatağını ve parçalarını korur. Zaman içinde motorda ortaya çıkan olumsuzluklar deformasyona sebep olurken bazen ileri boyutta sorunlar ortaya çıkar ve yatak satması dediğimiz önemli bir sorun oluşur. 

Motorun komple yapısı ve bu yapı içinde çalışan bileşenler ister istemez çalışma esnasında ısınır ve yoğun şekilde sürtünme yapar. Bu durumun olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için yağ ve filtre gibi unsurla kontrol edilmeli ve rutin aralıklarla değişim yapılmalıdır. Yağın eksilmesi ve özelliğini kaybetmesi durumunda motor için önemli bir tehlikenin ortaya çıkması söz konusu olur. Motor ömrünü adeta kısaltan ve çalışmasını önleyen motor yatak sarması, sürücülerin korkulu rüyası olarak karşımıza gelmektedir.

 

Motor Yatak Sarması Neden Olur?

Motor Yatak Sarmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Motor Yatak Sarmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Herhangi bir araç ve sistemin çalışması için, motor en büyük gerekliliklerden biridir. Araba motorlarında özellikle motor sağlam alaşım ve malzemelerden üretilir ve çalışması esnasında onu koruyan yöntemlere dikkat edilir. Motor bloğu ve onun içinde yer alan her bir parçanın verimli çalışması konusunda, günümüz standartlarında madeni yağ seçenekleri önemli bir çözüm ortaya koymuştur. Motor yatak sarmasını önleyecek bu kaliteli yağ seçenekleri, aracın performansını her zaman en iyi seviyede tutmak için önemli bir özelliğe sahiptir.

Zamanında yapılan bakım, kontroller ve rutin işlemler esnasında, motor yağının kontrol edilmesi bir alışkanlık haline gelmelidir. Özelliğini kaybetmiş yağ, eksilmiş yağ mutlaka müdahale gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Aracının değerini ve kıymetini bilen insanlar, özellikle yağ değişimi konusunda geç kalmadan harekete geçer ve aracı için her zaman önemli bir çözüm arar. 

 

Motor Yatak Sarmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Motor Yatak Sarması Maliyetli Mi?

Motor Yatak Sarması Maliyetli Mi?

Motoru yatak sarması gerçekleşirse sürücüler için bunun oldukça maliyetli sonuçları ortaya çıkabilir. Oysa zamanında atılacak gerekli adımlar ve uygulanacak çözümlerle birlikte, motorun korunmasını sağlamak daha kolay olacaktır. İhmal edilmiş bir motor ister istemez büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle de motor yağı kullanımı konusunda dikkatli olmayan sürücüler, bunun bedelini daha ağır şartlarda ödeyebilir. Düzenli bir bakım ve bu bakım esnasında yağ kontrolü yapıldığı zaman, motorun ömrü ve performansı en iyi noktada ortaya çıkar.

 

Motor Yatak Sarması Maliyetli Mi?